KIŞA HAZIRLIK ORTOPEDİK YÜN KEÇE NASIL SEÇİLİR?

Genel olarak, yün keçe dokunmamış bir tekstil olmaktadır. Üretimde iplik ya da dokuma yoktur. Yün fitil şeklinde ortaya çıkar ve ısı, nem ve çalkalama ile fitil sıkı bir biçimde birbirine kenetlenir. Sonrasında da matlaşır ve saf yün keçe olarak adlandırdığımız şeyi oluşturur.

Bunun sonucunda yün keçe karışımları da bu işlemler ile yün elyaflarını ve başka bir malzemeden olanların da bir kombinasyonunu oluşturur. Genelde ayakkabı sektöründe çok sık kullanılan keçe çok dayanıklı ve kaliteli bir ürün ortaya çıkarmaktadır.

Keçe Nedir? Ne İçin Kullanılır?kürk beyaz tabanlık

Keçeli yün genelde yün keçe imalatı yapan firmaların pek çok işlemden geçirdikleri bir dokuma tekstil olmaktadır. Burada iplik ve dokuma söz konusu olmaktadır. Yün keçe gibi, yün fitil şeklinde de ortaya çıkar, fakat fitil temizlenip tarandıktan sonra iplik haline gelmektedir.

Bu iplik de daha sonrasında yün keçe yapmak için kullanılan ısı, nem ve ajitasyon ekleme sürecini taklit etmek adına sıcak suda yıkanan ve yüksek ısıda kurutulan yün kumaşa dokunmaktadır. Bu işlemler sonrasında yünlü kumaş da keçeli yün haline getirilmektedir.

Özellik olarak bakacak olursak, yün keçe imalatçıları keçeli yünü, orijinal kumaştan daha kalın, daha dolgun bir dokuya dönüştürmektedir. Genelde keçe nedir? denildiği zaman tüm bu işlem süreçleri tanımlanmaktadır.

Yün keçeleştirirken elde edilen sonuçlar, kumaşın dokusuna, yünün içeriğine ve yıkama- kurutma sıcaklıklarına bağlı olarak değişmektedir. Yün fitil, yün kazakların ve eşarp ve eldiven gibi aksesuarların örülmesinde kullanılan ipliğe de dönüştürülmektedir.

Bu örme ürünleri de hissedebiliriz, fakat yıkama ve kurutma sıcaklıkları ne olursa olsun, iplikten dokunmuş yün kumaş kadar sıkı bir şekilde sıkılaşmazlar. Yün ipliği, oldukça kalındır ve örme, dokumaya göre çok daha az gergindir. Örme bir giysiye göre ev yapımı keçe çok daha gevşektir ve daha hacimli bir dokuya sahip, yıpranma olasılığı da daha yüksektir.

Yün Keçe Kullanım Alanları Nelerdir?

Genelde yürüyüş ayakkabısı, yağmur botu gibi ürünlerde, çeşitli hava koşullarına karşı yün keçe tabanlık ekstra bir koruma katmanı sağlar. Bot astarları için dokunmuş olan yün keçe, soğuk ortamlarda yün iç taban özelliği ile aşırı sıcaklık sağlayacak ve ıslak ortamlarda nemi dışarıda tutacaktır.

Bu durum da kullanıcıları da her durumda yük keçeli bot kullanımını için rahat bir seçenek haline getirecektir. Yün veya sentetik elyaf bazlı astarların aksine, yün antimikrobiyaldir ve bu da onu uzun süre giyildiğinde bile kokuya dayanıklı hale getirmektedir.

Bunun yanında zaman içinde; yün ayakkabı tabanı ayağın şekline doğal olarak uyum sağlayacaktır. Aynı prensipler moda çantalar ya da toteler için de geçerli olmaktadır. Dokunmamış bir yün ayakkabı keçesi kullanmak, parçanın tasarımına fayda sağlarken onu dış etkenlere karşı da korur.

siyah tabanlıkOrtopedik Yün Keçe Seçme Taktikleri

Genelde çok konforlu bir ayakkabı seçiminde yün keçeyi tercih ederek, yumuşak, güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip olabilirsiniz. Işığa dayanıklı ve baştan sona tekdüze olan sayısız modeller, canlı renkte de mevcuttur. Yıpranmaz özellikte olan keçe yünü, renk söz konusu olduğu zaman da sonsuz olanaklar sunar ve zengin dokulu desenlere ve kareli şekillere sahiptir.

Yumuşak aplike projeleri ve hafif drapeli yumuşak giysiler yapmak için harika bir seçimdir. Aslında kürk tabanlık şeklinde kullanılan yün keçe oldukça ortopedik ve konforlu bir çeşittir. Yün keçe tercihlerinde kullanılacak olan alan çok önemlidir. Eğer bot tarzı bir üründe kullanım sağlanacak ise hem çok dayanıklı hem de çok sıcak tutan bir çeşit olmak zorundadır.

Yün Keçe Fiyatları

Piyasa geneline baktığımız zaman yün keçe fiyatları, pek çok farklı seçenekler ile karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda tek seçenek kişinin ihtiyaç duyduğu çeşidi satın almak olacaktır. Genelde yün keçe malzemeleri pek çok farklı özellik ve yapı ile satışa sunulmakta bu da fiyatları değiştirmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yün Keçe Nerede Satılır?

El işi malzemelerinin satışı yapılan butiklerde, tuhafiyelerde ya da hobi dükkanlarında kolayca temin edilebilir. İnternette de çok fazla çeşit satılmaktadır.

Keçe Ne Demektir?

Genelde, yapağı ya da keçi kılının dokunmadan sadece dövülmesiyle elde edilen kaba kumaşa keçe denilmektedir.

Kürk Tabanlık Yıkanır mı?

Genelde kürk tabanlık makine de asla yıkanmamalıdır. Piyasada yer alan temizlik spreyleri ile silerek temizlemek daha doğru olacaktır.

derivesen Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir