PANZOT DERİ NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Panzot derilerin diğer bir ismi de sentetik veya suni deriler olmaktadır. Geniş çalışma alanına sahip olan panzot deriler yapay deriye petrol bazlarının ilave edilmesi sonucunda oluşturulmuş alternatif bir ürün olmaktadır. Gerçek derinin pek çok özelliğine sahip olan suni deri üretiminde hayvanlara zarar verilmeden üretilmektedir. Sahip oldukları özelliği sayesinde de pek çok alanda tercih edilmektedir.

Panzot Deri Nedir?

Panzot deri veya yapay deri kolajen esaslı doğal derilere alternatif olarak taşıyıcı kumaş malzeme üzerine sentetik polimer kaplanması ve yüzeyinin deriye benzer görünüm kazandırılması sonucu elde edilen malzemeye denilmektedir. Suni deriler aynı zamanda sentetik deriler olarak da adlandırılmaktadır. Bu deriler döşemelik deri, giysi, ayakkabı, aksesuar ve deri benzeri bir ürünlerin yanı sıra panzot deri mont ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Genellikle gerçek deriye göre daha uygun olan bu deriler ucuz bir alternatif olarak tercih edilmektedir. Sentetik deri olarak da adlandırılan panzot deriler gerçek derinin özelliklerinin veya görünümünün istendiği fakat derinin pahalı olduğu veya herhangi bir sebeple uygun olmadığı durumlarda tercih edilmektedir.

Gerçek deri ile arasındaki fark ise doğal hayvan derisinden elde edilmemektedir. Suni deriler doğal olmayan poliüretan veya polivinil klorürden yapılan insan yapımı bir malzeme olmaktadır. Görünüş bakımından ise daha düzgün ve pürüzsüz olmaktadır.

Suni deriler yumuşak yapıdadır. Fakat dokunuşta plastik hissi vermektedir Suya dayanıklı olan bu deri lekelere karşı da etkilidir. Bu sebeple panzot deri koltuk kılıfı ürünlerinde tercih edilmektedir. Gerçek deriye kıyasla daha az dayanıklı olmasına rağmen çizilmelere ve kesilmelere karşı dirençlidir. Bu nedenle koltuk kılıfı ürünlerinde uzun ömürlü kullanılabilir.

Panzot Derinin Özelliklerisahte deri

Panzot deriler yapay derilerdir. Tekstilde kullanılan deri malzemesinin taklidi bir üründür. Çeşitli ürünlerde tercih edilmektedir. Ürün fiyatı da uygun olduğu için gerçek deriye nazaran daha çok tercih edilmektedir. Suni derilerin içerisinde çeşitli endüstriyel maddeler bulunur. Bunların başında polivinil klorür, poliüretan reçineler gelmektedir.

Bu maddeler ile beraber yardımcı kimyasal maddeler de karıştırılmaktadır. Çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra panzot deriler oluşturulmaktadır. Panzot derilerin en önemli özelliği hava geçirme durumunun az olmasıdır. Nemi bünyesinde barındırmayan bu deriler sıcaklık koruma konusunda başarılı ürünlerdir. Panzot deri ile pu deri arasındaki en büyük farklardan biri de budur.

Farklı alanlarda da kullanıma uygun olan bu ürün kışlık mont, ayakkabı ve giysilerin yanı sıra panzot deri araba koltuk kılıfı alanında da çok tercih edilmektedir. Ayrıca birden fazla renge sahip olması nedeniyle de araba koltuk kılıflarında farklı renklerde üretimi gerçekleşmektedir.

Panzot deriler hemen hemen her renkte ve çeşitte üretilmektedir. Panzot deri modelleri arasında yapışkanlı, kalın ve ince yapıları da bulunmaktadır. Yapışkanlı olan deriler ürünün arka kısmının yapışkan özelliği ile döşeme yapılmak istenilen alana kolaylıkla yapıştırılmaktadır.

Panzot deri kaplama kaplanan yerde potluk yapmayan ve kolay kolay yırtılmayan bu ürün uzun süre güvenli bir şekilde kullanılabilir. Kalın suni deri kumaşlar dayanıklılık açısından da en iyi performansı sunmaktadır. İnce suni deriler de diğer modeller gibi farklı renk ve çeşitlerde üretilmekte ve pek çok alanda kullanılmaktadır.

Tüm bunların yanında bazı negatif etkileri de bulunan panzot deri bir suni deri alt ürünüdür. Bu tür derilerin insan sağlığı ve çevreye verdiği zararları öğrenmek için Suni Derinin Zararları adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Panzot Deri Fiyatları

Panzot deriler hayatımızın genellikle her alanında yer almaktadır. Ayakkabılar, çantalar, döşemelik kumaşlar, araba koltukları ve evlerde koltuk takımlarında çok sık tercih edilmektedir. Bu ürünler kullanımı ile zamanla aşınabilmekte ve panzot deri tamiri gerekebilmektedir.

Panzot derilerden üretilen ürünlerin temizliğinde üzerinde yazan bilgiler dikkate alınmalı ve kimyasal maddeler içermeyen ürünler ile temizlenmelidir. Yüzeylerinin aşınması sonucunda ise panzot deri boyama ile ürünler eski halini kolaylıkla alabilmektedir.

Suni derileri boyamak için uygun fırçaların ve boyanın temin edilmesi gerekir. Boyama işleminin bu alanda uzman ve bilgili kişiler tarafından yapılması önemlidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar da elde edilebilir. Suni derilerin özellikle fiyatları gerçek derilere göre daha uygun olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ayrıca görünümleri de gerçek derilerden farklı olmamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Panzot Ne Demektir?

Kumaş seçenekleri arasında panzot kelimesi çok duyulmasa da deri çeşitlerinden birisi olduğu söylenebilir. Panzot derilerin diğer bir ismi de suni deridir.

Panzot Deri Sağlıklı mıdır?

Panzot derilerin artıları olduğu kadar eksileri de bulunmaktadır. Maliyetli, su geçirmeyen ve leke tutmayan bu ürünler sentetik malzemeden üretilmektedir. Tamamen gerçek deriden yapılma ürünlere göz atmak için Derimarket sayfasına göz atabilirsiniz.

Panzot Deri Neden Tercih Edilir?

Panzot deriler gerçek derilere çok benzemektedir. Fakat hem maliyet açısından daha uygundur hem de hayvanlara zarar verilmeden üretilmektedir. Bu nedenle de pek çok alanda tercih edilmektedir.

derivesen Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir