MİNİMALİST ŞIKLIK

Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız ‘minimalist şıklık’ çabasız şıklık anlamı taşıyan ve ABD’de pek çok ünlünün severek üzerinde taşıdığı bir tarz olan “Normcore” stilinin ta kendisi. Kadınların son dönemlerde fazlasıyla ilgisini çekmeyi başaran bu stildeki ana tema ise, çabalamadan, uğraşmadan ve yorulmadan, en az dokunuşla en sade şıklığı kazanmak. Bakıldığında oldukça kolay gibi görünen bu durum aslında sanıldığının aksine o kadar da çabasız değil. Çünkü sadeliğin şıklığını taşıyabilmek ise kendi içerisinde de bir maharet!

Hem rahat hem tarz ve şık olma imkânı sunan bu stil son zamanlarda tüm moda dünyasının favorilerinden. Her mevsim rahatlıkla uygulayabileceğimiz bu stilin belirli başlı kilit parçaları mevcut. Bu parçaların dışına çıkmak ya da bunları es geçmek ise ne yazık ki size kaybettiriyor. Dilerseniz gelin, minimalist bir şıklığın olmazsa olmazlarını beraber mercek altına alalım:

Ana Renkler Önemli

Minimalist şıklığın öne çıkan ana renkleri siyah, gri ve beyaz. Oldukça sade bir şıklık arıyorsanız, bu renklerin yarattığı sakinlik, dinginlik ve sadelik hissini es geçmemelisiniz. Çünkü bu stildeki hedef abartıdan uzak durmaktır. Rengarenk, sıra dışı ve göz yoran renklerle bunu başarmak ise son derece zor ve yorucudur!

Koyu Renk Pantolonlar

Renklerden söz açılmışken koyu renk pantolonlara da göz atmamak olmaz. Desensiz, düz, klasik ve tek renkten oluşan koyu renk bir pantolon ile “Normcore” stiline direkt bir geçiş yapmak mümkün. Siyah veya lacivert kumaş bir pantolon ise en fazla tercih edilenlerin başında geliyor. Kıyafetin sadeliğini ve renk uyumunu bozmamaya özen gösterilmeli. Bu minimal stil belirli bir ölçüde maskülen stile de benziyor.

Doğal makyaj ve saç

Gelelim doğallığa. Minimaslist güzelliğin belki de en fazla kendisine yer bulduğu alan ise doğallık. Abartıdan uzak, son derece sade doğal br makyaj ve saç modeli, stilinizin belki de bel kemiği olacaktır. Dağınık bir topuz, öylesine salınmış saçlar ve sıfır makyaj ya da neredeyse belli olmayan bir makyaj ile stilinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Basit tişörtler

Ve yine çabasız güzellik ve şıklığın vazgeçilmezi basit üst parçalar. Bunu sıradan sade bir tişört ya da tek renk bir gömlekle sağlayabilirsiniz. Siyah, beyaz, gri, çizgili tişörtlerin üstüne ise yine minimal bir palto, ceket alarak kışın normcore stili tamamlamak mümkün. Ya da yine kış aylarında desensiz, sade bir kazak da tercih edebilirsiniz.

 

Topuklara elveda!

Son olarak şu ayağınızdaki yüksek ince topuklu ayakkabılara bir elveda diyelim. normcore de stil bize topukluları kenara fırlatıp rahat ayakkabılarımızın içinde özgürce dolaşma imkanı sağlıyor. Bu stilin uygulanmasında ayakkabı tercihleri ise ya bir spor ayakkabı ya da terlik.

 

 

derivesen Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir