VİNTAGE GİYİM  MODASI

Ünlü isimlerin üzerlerinde görünmeye başlaması ile tekrar trend olan vintage giyim, zamanımızın en hip moda akımları arasında yer alıyor. Geçmişten bugüne bir pencere açan ve zaman içerisindeki yolculuğuna bakıldığında, hem bir eşinin başkasında görülme olasılığının çok az olması, hem de modellerinin zamanımızın tarzlarından farklı olmaları sebebiyle vintage giyim, çok sevilerek karşılanan bir moda akımı oldu.

920’lerden itibaren günümüzden 20 sene önceye kadar üretilmiş kıyafetler ‘‘vintage’’ olarak adlandırılıyor. Elbette 1920’lerden itibaren üretilmiş her ürüne vintage adı veremiyoruz. Bunun sebebi ise bir ürünün bu sıfatı hak edebilmesi için dönemin izlerini taşıyor olması, ya da zamanının ünlü bir tasarımcısının/markasının elinden çıkmış olması gerekmesi. Yani her eski parçaya vintage dersek doğru bir kategorilendirme yapmış olmayız.

Geçmişin İzlerini Geleceğe Taşıyın 

Giyim modasında her parçada kendisine yer bulan deri giyim de vintagayae akımından fazlasıyla etkilenmiş durumdadır. Bugün vintage izlerini taşıyan tüm deri giyim parçaları, diğer deri giyim ürünlerinden çok daha özel ve farklı olarak değer görüp beğenilmektedir.

Günümüz modasına baktığımızda, geçmiş moda akımlarından ilham alındığını söylemek mümkün. Popüler moda haftalarındaki defilelerde de vintage ürünler boy gösteriyor. Ünlü modacıların tasarımlarında geçmişe dönüşün olduğunu söyleyebiliriz. Büyük yakalı gömlekler ve bluzlar, ispanyol paça pantolonlar, puantiyeli elbiseler, düğmeli vatkalı ceketler günümüzde de eski yerini ve önemini koruyor.

Günümüzde Vintage giyim tarzı oldukça dikkat çekiyor. Açılan yeni, büyük Vintage mağazalar, online siteler, Vintage severlere geniş çaplı bir hizmet sunuyor. Son yıllarda  Vintage modası ünlü modacıların, modellerin ve oyuncuların da öncelikli tercihi arasında yer alıyor.

19702lerin 80’lerin ruhunu tasarımlarına yansıtan çok sayıda marka da bugün vintage giyim tarzını tercih edenler için farklı modellerde giyim ürünleri üretmektedir.

Özellikle klasikleşmiş, herkesin üzerinde göreceğiniz parçalar ile oluşturulmuş popüler moda akımlarını sevmiyorsanız ve tarzınızı farkınız ile ortaya koymak istiyorsanız Vintage modası tam sizlik! Vintage moda anlayışı diğer ismi ile Retro moda anlayışı günümüz moda anlayışından uzak, eski dönemlere dayanan akımları örnek alır. Vintage, retro tarzı kıyafetleri hem 2.el mağazalarda hem de geçmişi taklit eden moda akımlarını sürdüren butiklerde bulabilirsiniz.

derivesen Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir