DERİ BOTLAR NASIL KORUNUR?

İster kışlık ayakkabı olsun, ister deri botlar olsun, ne çeşit ayakkabı seçerseniz seçin bakımını ve korumasını bilmeniz gerek. Aksi takdirde yağmur, kar, çamur, toz ve de toprak derken ayakkabınız tanınmaz hale gelebilir. Unutmayın ki nasıl bir bot sizi korumakla yükümlüyse, siz de aynı şekilde onu korumakla yükümlüsünüz.

Deri Botların Saklanması Ve Korunması

Her ayakkabı şekli ve kumaşına göre değişir. Yazlık kumaş veya hasırdan yapılan ayakkabılar kışlık deri veya nubuk bot, çizme gibi aynı saklanılmaz. Bakımları ve temizlenmesi farklı olan ayakkabılar farklı saklanmalıdır.

Ayakkabı saklanmadan önce mutlaka temizlenmelidir. Çamura batmış ve lekelenmiş ayakkabı kutuda bile saklansa gene şeklini kaybeder. Kaldıracağınız her ayakkabı temizlenmelidir. Kokmaması açısından saklamadan önce ayakkabıları havalandırın. Daha sonra kutulara koyarak nem ve güneş almayan yere koyun. Ayakkabıları ister kendi kutularında, isterse de plastik kutularda saklamak mümkün. Kesinlikle nemli veya ıslak ayakkabıları kutulara koymayınız. Kuru ve temiz ise kutulara koyabilirsiniz.

Ayakkabı Kalıbı Kullanın

Ayakkabıların şeklini bozmaması için özel üretilen kalıplar bulunmaktadır. Bu kalıplara geçirerek de ayakkabıları saklamak mümkündür. Fakat bu tür saklama şekli biraz daha fazla yer kaplıyor. Özel ayakkabı dolabınız veya geniş gardırop odanız varsa bu kalıplar işinize yarayacaktır. Bir ayakkabı kutusunda iki veya daha fazla ayakkabı koymamalısınız. Bu saklama türü ayakkabıların şeklini bozar ve lekelenmelerine sebep olur.

Deri ayakkabılar koku yaratmasınlar diye delikli kutularda saklanmalıdır. Çizmeler özel poşetlerde saklanabilir. Taşlı abiye ayakkabılar özel olarak saklanmalıdır. Poşetlerde saklanan ayakkabılar dolapta üst üste koyulmamalı. Nemli ortamlardan kutuları uzak saklayınız.

Islak ayakkabılar, kendi kendilerine kurumaya bırakılmalı ve bu ayakkabılar tamamen kuruduktan sonra saklanmalıdırlar.

Deri ve rugan ayakkabılar saklanmadan önce vazelinle silinmelidirler. Bu şekilde kullanımla sertleşen ayakkabılar yumuşar. Ayrıca ayakkabıların bakımı da bu şekilde yapılmış olur ve deride meydana gelebilecek çatlaklar da önlenir.

Ayakkabıların nemden uzak bir şekilde saklanmaları gerekir. Ancak ayakkabıların nemli olabilecek ortamlarda saklanması durumunda ayakkabı içlerine, piyasada satılan nem alıcı ürünlerden koyulmalıdır. Bu ürünlere alternatif olarak ayakkabı içlerine nem tutma özelliği olan karbonat da koyulabilir.

derivesen Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir