NUBUK DERİ VE NUBUK DERİ TEMİZLİĞİ

Nubuk kelimesi İngilizce kökenli bir kelime olmakla beraber Türkçe anlamı dış yüzü kumaşlanmış deri manasına gelmektedir. Günümüzde nubuk deriler bu anlamda çok sık araştırılmakta, özellikle ayakkabılarda nubuk deriler çok sık tercih edilmektedir. Nubuk deri ayakkabı dışında koltuk veya ayakkabı ürünlerinde de nubuk deriler kullanılmaktadır.

Nubuk Deri Nedir?

Son zamanlarda nubuk deri nedir sorusu ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Nubuk deriler sünger taşı ile deri cildinin zımparalanması ve parlatılması sonucunda elde edilen deriye denilmektedir. Nubuk ile normal deri arasında fark dokusudur. Normal deriye oranla nubuk daha hassas olmaktadır. Çevresel faktörlerden daha kolay etkilenen nubuk deriler uzun ömürlü olması için bakımının yapılması gerekmektedir.

Nubuk derinin kumaşımsı veya kadifemsi bir yapısı bulunmaktadır. Nubuk derinin işlenmesi ilk olarak derilerin seçimi ile olmaktadır. Burada son derece derinin cildinin düzgün olması gerekir. Cilt yüzü korunarak işlenmektedir. Eğer cilt yüzü alınır ise süet deri elde edilmiş olunmaktadır. Nubuk deriler işlenirken pikle ve bazifikasyon pH’ının çok yüksek tutulmaması gerekir.

Nubuk deriler nubuk deri mont ile birlikte pek çok alanda tercih edilmektedir. Ayakkabı dışınsa tekstil alanında da tercih edilmektedir. Özellikle nubuk derimont ürünleri giyim alanında çok sık tercih edilir. Nubuk kumaşların su geçirmez özellikleri bulunmaktadır. Bu sebeple kış aylarında nubuk deri bot veya çizmeler tercih edilir. Bunun yanı sıra temizliğinin de kolay olması sebebiyle üretimi en çok yapılan deri çeşididir.

Nubuk Derinin Özellikleri Nelerdir?nubuk deri

Nubuk deriler insanların hayatında önemli bir yere sahiptir. İlkel çağlardan beri kullanılan nubuk deriler farklı alanlarda işlenmektedir. Sahip oldukları özellikleri nedeniyle ayakkabı, nubuk deri ceket ve dış giyim ürünlerinde tercih edilen bir deri çeşididir. Nubuk deriler için gerekli olan hammadde hayvanlar üzerinden elde edilmektedir.

Deriler yağ ve diğer yabancı maddelerden temizlenmesi sonucunda sınıflandırılmaları yapılmaktadır. Daha sonra işlenen nubuk modern dekorasyon ürünlerinde özellikle tercih edilir. Bu sebeple nubuk deri koltuk ürünlerinde nubuk derilere rastlamak mümkündür.

Kumaş çeşitleri arasında bulunan nubuk ürünlerinin kadifemsi bir yapısı bulunmaktadır. Tamamen gerçek deriden yapılan ürünler biraz daha pahalı olsa da nubuk derilerin temizlenmesi de oldukça kolaydır. Bu sebeple nubuk deri çanta gibi aksesuarlarda kullanılmakta ve estetik açıdan kullanıcıların beklentilerini de karşılamaktadır.

Nubuk deri özellikleri arasında ısıya son derece dayanıklı olmaları da bulunmaktadır. Suni kumaşlara nazaran daha uzun ömürlü olmaları nubuk deri kaban ürünlerine olan talebi de arttırmaktadır. Nubuk deri kullanılarak üretilen eşyalar yapıları gereği olumsuz hava koşullarında çok hassas bir yapıda bulunmaktadır. BU sebeple ayakkabı ve nubuk ürünlerin bakımında özenli olmak gerekir.

Nubuk Deri Temizliği

Nubuk deriden üretilen ürünler genellikle sonbahar ve kış aylarında giyilmektedir. Fakat kaliteli ve güzel bir nubuk deri temizleyici ile temizlenen ürünler her mevsim tüketilebilmektedir. Nubuk deriler zımparalama yöntemi ile üretilmektedir. Bu nedenle hassas bir yapıya sahiptir.

Yağmur ve kar gibi hava koşullarında dirençsiz bir yapıda olabilirler. Bu nedenle yağışsız havalarda nubuk deri kumaş giyim ürünleri veya ayakkabı modelleri tercih edilmesi doğru olacaktır. Nubuk derilerden üretilen ürünlerin temizliğine özen gösterilmesi büyük önem taşımaktadır.

Temizliğinde, deri temizliği için özel üretilen nubuk deri boyası sprey ürünleri kullanılmalıdır. Yumuşayan nubuk ve süet derinin temizliği yüzey kısmı özel üretim süngeri ile yapılmalıdır. Bu şekilde temizlendiği zaman toz ve kirin hepsi tamamen yok olmaktadır.

Nubuk deri ayakkabı temizliğinde ise ilk olarak bağcıkların ve aksesuarların çıkarılması gerekir. Özel üretilen nubuk temizleyici bez ile ayakkabılar ve çantalar kirlerden arındırılabilir. Daha sonra nubuk silgi veya zımparası ile de ayakkabılar tozlardan arındırılabilir.

Bu işlem hafif bir şekilde bastırılmadan yapılmalıdır. Son olarak ise nubuk ürünlerin yüzeyi özel fırçası ile temizlenmelidir. Temizlerken yumuşak daireler ile bastırmadan temizlenmesi gerekir.

Nubuk Deri Fiyatları

Nubuk deri fiyatları tamamen gerçek derilen yapılan ürünlerde biraz daha pahalı olabilmektedir. Bununla beraber nubuk derilerin fiyatları ürünlerin özelliklerine göre de değişmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Nubuk deri midir?

Nubuk doğal deri çeşitlerinden birisidir. Nubuk deriler hakkında pek çok yanlış bilgi bulunmaktadır. Bu nedenle deri türlerinden biri olduğuna inanılmamaktadır. Nubuk özel hazırlanmış hakiki bir deridir.

Nubuk deri yıkanır mı?

Nubuk derinin yıkanması doğru değildir. Yıkanması durumunda ürüne zarar verilmiş olunur.

Nubuk deri temizliği nasıl yapılır?

Nubuk derilerin temizliği özel deri boyası ve fırçaları ile yapılmalıdır.

derivesen Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir