KÜRKLÜ BOTLARIN BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Kış aylarının en trend bot modellerinin başında gelen kürklü botlar, şık ve zarif olmasının yanı sıra sıcak tutması ve konforlu olmasıyla da fazlaca tercih edilmektedir. Deri ayakkabılarda olduğu gibi kürklü botlarda da bakım ve temizlik işlemlerinin özenli ve doğru yapılması gerekmektedir. Aksi durumda kürklü botlarınızın ömrü kısalacağı gibi, zarif görünümü de yerini sıradanlığa bırakacaktır.

İçi kürklü botların içerisinde bulunan kürkler görsel açıdan estetik bir duruş sergilemesinin yanı sıra, insan vücudu için sağlık açısından da oldukça önemli olmaktadır. Bunu bilincinde olan insanlarda tarihin en eski zamanlarından günümüze bu önemli malzemeyi taşımışlardır. Öncelikle kürkler insan vücudunu sıcak tutarak soğuğun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Bu da kış aylarında hem estetik açıdan ödün vermeden hem de sağlık açısından fayda sağlamayı mümkün kılmaktadır. Ayrıca kürkler kan dolaşımını hızlandırarak insan vücudunu her zaman dinç ve sağlıklı tutmaktadır. Sadece bununla kalmayan kürkler ayrıca insanlar için bazı kronik hastalıklara da iyi gelmektedir. Bunlardan en önemlisi de romatizmadır. Kan dolaşımını hızlandırması ile romatizma gibi hastalıklara oldukça iyi gelmektedir.

İçi kürklü deri botların, sağladığı bu faydaların uzun ömürlü olması için bakım ve temizliğinin de doğru şekilde zamanında yapılması gerekmektedir. Bakım ve temizliği doğru şekilde yapılmayan kürklü botlar, estetik ve dayanıklılık açısından zarar görecektir. Kürklü botların dış yüzeyi ağırlıklı olarak deri ile kaplıdır. Bu deriler modele göre normal deri, nubuk deri ve süet deri şeklinde farklılıklar da gösterebilmektedir. Kış aylarına özel üretilen kürklü deri botlar, zorlu kış şartlarına, yağmura ve kara maruz kalacağından bakımlarının özenle ve aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Deri Kürklü Botların Temizliği

Deri kürklü bot temizlemek, birden fazla ürün gerektirse de düşündüğünüzden çok daha kolay. İlk yapmanız gereken elinize hafif nemli bir bez alarak, ayakkabının üzerinde kalan fazladan kir ve tozu temizlemek. Sonra, bir ayakkabı temizleme spreyi ve temiz bir bez alın ve spreyi ayakkabıya sıkarak, oval hareketlerle ayakkabıyı temizleyin. Nazik hareketlerle temizlemeye özen gösterin, fazla bastırmanız halinde deriye zarar verebilirsiniz ya da derinin boyası silinebilir. Deri botlar temizlendikten sonra doğal yağını yitirebilir. Dolayısıyla temizlik aşaması bittikten sonra deriye uygun bir ayakkabı boyasıyla üzerinden geçmeniz gerekli. Dışı deri olan botların yüzeyi ıslak bırakılmamalıdır. Çünkü deri suyu emer ve hapsederek zamanla şekilsel deformasyona da uğrar. Bu nedenle botlarınız ıslandığında kuru bir bezle yüzeyindeki suyu temizlemelisiniz. Ani kurutma işlemlerinden ve direkt güneş ışığına maruz bırakılmasından da kürklü botlarınızı korumalısınız.

 

derivesen Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir