SAĞLIK İÇİN GERÇEK DERİ

Deri ürünlerin hayatımızdaki yeri her geçen gün büyümekte ve genişlemektedir. Günümüzde aklımıza gelen hemen her alanda deriden üretilen ürünleri görmek mümkün. Deriye duyulan bu ilgi, suni derinin de üretiminin artmasına ve yayılmasına neden olmuştur. Oysa suni deri insan sağlığı açısından son derece zararlı bir üründür. Bu zararları bilmeyen kişiler ve gerçek deri ile suni derinin ayrımını yapmakta güçlük çekenler ne yazık ki suni deriyi tercih etmektedir.

Deri, içinde bulunduğu alana ve kullanıcısına zarafet katar. Kişiyi ve mekânı daha zarif, şık, zengin ve cool gösterir. Deri kalitedir. Güvendir. Dayanıklılıktır. Uzun ömürlüdür. Ve en önemlisi de gerçek deri sağlıktır. Özellikle de ayakkabılarda kullanılan gerçek deri, hava alma özelliği sayesinde ayaklarda teri ve kokuyu nemi engeller. Bu da mantar gibi ciddi ayak sağlığı problemlerinin oluşmasına engel olur.

Ancak suni derinin hammaddesi plastiktir! Ve bu plastik artık deri parçaları, kimyasal maddelerle birlikte işlenerek deri görünümüne getirilerek kullanılır. Son derece sağlıksızdır ve insan sağlığını da ciddi oranda tehdit eder. Bu nedenle gerçek deri ile suni deri arasındaki ayırımın da iyi yapılması son derece önemlidir.

Suni Derinin Zararları

Sıvı PVC’nin ince dokulara dönüştürülmesiyle üretilen yapay deriye suni deri denilmektedir. Suni deri ayak ve vücut sağlığı için önerilmemektedir.  Doğada da uzun yıllar kaybolmayan suni deri, ayakta da terleme, kokma hatta mantara neden olabilmektedir. Suni deri içerisinde birçok farklı özellikte hammadde bulunmaktadır. Gerçek derilere alternatif olarak PVC ve poliüretan maddelerinden üretilen suni deriler, gerçek derilere oranla çok daha kısa sürelerde yıpranarak parçalanmaya başlar.

Gerçek Derinin Faydaları

Gerçek deri doğaldır ve içerisinde insan sağlığına zarar verecek hiçbir kimyasal barındırmaz. Nefes alabildiği için ayağı serin tutar.
–  Çabuk yırtılma ve kopma yapmaz.
–  Nemi emdiği için ayakta koku oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
–  Doğal olduğu için sağlıklıdır.
–  Esneyebildiği için ayağın şeklini alır.

Derinin tabaklanması ve işlenmesi uzun bir süreçtir ve büyük emek ister. Maliyeti de yüksektir. Bu nedenlerden dolayı, birçok alanda hakiki deri yerine suni deri kullanılmaktadır. Ancak suni deri insan sağlığına zararlı bir yapıdadır.

 

derivesen Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir