DEKORASYONDA CEYLAN DERİSİ ETKİSİ

Geçmişi insanlık tarihi kadar eski olan ceylan derisi, dayanıklılığı sayesinde yüzyıllardır kâğıt yerine kullanılan bir deri türüdür. Eski çağlardan günümüze kadar ulaşan çok sayıda yazınsal eserin ceylan derisi üzerine yazıldığı da bilinmektedir. Yüzyıllardır, edebiyattan sanata, giyimden süsleme alanlarına kadar çeşitlik amaçlarla kullanılan ceylan derisi günümüzde dekorasyonun da vazgeçilmezleri arasına adını yazdırmayı başarmıştır.

Ceylan derisi yumuşaktır. Bu yüzden koltuk ve sandalye kaplamak için kullanılabilir. Çünkü rahat bir oturma konforu sağlar. Hatta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde vekil koltukları ceylan derisi kaplamadır. Dekorda ceylan derisi denildiğinde ilk akala gelen mekânlardan biri TBBM’dir.

Yıllar önce meclis koltuklarının tamamı ceylan derisi ile kaplanmış ve bu durum büyük yankı uyandırmıştı. Bugün dönüp bakıldığında ise şıklığının yanı sıra aradan geçen yıllara rağmen ceylan derisinin, hem kalitesini hem de dayanıklılığını hala koruduğu görülmektedir.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Dekorasyonda ceylan derisi, ağırlıklı olarak döşeme amacıyla deri koltuk ve oturma gruplarında tercih edilmektedir. Başta da belirttiğimiz gibi dayanıklı ve şık bir deri olması, ceylan derisini döşemede de tercih edilmesinde öncelik sağlayan bir unsurdur. Ceylan derisi ev deri dekorasyon ürünleri sayesinde; daha zengin, şık, havalı ve çekici yaşam alanları yaratmanız mümkün.

Zenginliğin ve asaletin göstergesi ceylan derileri aynı zamanda, dekorasyon alanında yastık, sandalye, kanepe gibi farklı şekillerde kullanılmaktadır. Dekorasyonda ceylan derisinin kullanımı halı ve çeşitli iç mimarlık ürünlerine göre yenidir. Gelişen ve değişen sanat anlayışına göre evlerde daha fazla ceylan derisi göreceğimizden de kuşkumuz yok.

Ceylan derisi parlaklığını uzun süre korur. Bu yüzden ceylan derisi üzerine yapılan resim ve hat sanatı çok şık durur. Uzun yıllar sonra bile ilk günkü parlaklığını ve dayanıklılığını korur. Bu nedenle ceylan derisi tablolar ve ceylan derisi postları da yaşam alanlarında sıkça kullanılan dekoratif ürünlerden biri haline gelmiştir.

Ceylan Derisi Hakkında

Derinin tarihi en az insanlık tarihi kadar eskidir.  Eski çağlardan beri insanlar gerek korunma gerekse yazı ve resim amaçlı deriden her zaman faydalanmışlardır. İnsanlık tarihinin yazılı bir şekilde günümüze kadar ulaşmasında ceylan derisinin büyük katkısı vardır. Papirüs kağıtlarla günümüze kadar ulaştırılması mümkün olmayan bilgiler, yüzyıllar boyunca dayanıklılığını yitirmeyen ceylan derileri üzerinde günümüze ulaştırılabilmiştir.

derivesen Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir