LÜKS TAŞITLARDA DERİ KULLANIMI

Araç içi dekorasyonunda son yılların en gözde parçasına dönüşen deri döşemeler lüksün ve konforun simgesine dönüştü. Kullanım alanı gittikçe artan deri döşemeler, lüks taşıtların da vazgeçilmezi oldu. Otomobil, yat, tekne, uçak, gemi gibi çok sayıda lüks taşıtın döşemelerinde kullanılan deri, birçok avantajıyla da beğeni topluyor.

Bu taşıtlarda deri ağırlıklı olarak koltuk döşemelerinde tercih edilmektedir.  Deri koltuk kullanımının avantajlarını saymak gerekirse öncelikle araç içerisini daha lüks ve konforlu gösterecektir. Bu durum aracınızın değerinin olduğundan fazla görünmesine de sebep olacaktır. Koltuklarınızda ısıtma sistemi varsa deri koltuklar bu yönden de avantaj sağlayacaktır. Kumaş koltuklarınıza oranla daha kolay temizlenebilen ve bir cila uygulaması ile ilk günkü gibi görünebilen deri koltuklar üzerine dökülen bir şeyin kokusunu da üzerinde tutmuyor.

LÜKSÜN EN ZARİF HALİ

Deri döşemeler her zaman lüksün en zarif yansıması olmuştur. Ev ve diğer yaşam alanlarında fazlasıyla tercih edilen hakiki deri, bu lüks araçlarda da aynı şıklığı ve zarafeti fazlasıyla yaşatır.  Özellikle de lüks otomobillerde yaygın olarak gördüğümüz deri döşeme kullanımının havacılık ve marina sektöründe de yıldızının parladığını söyleyebiliriz. Kişiye özel jet ve uçakların neredeyse tamamında deri koltuk, deri yüzey kaplamalarına sıkça rastlanmaktadır. Yine özel turist teknelerinde ve kişiye özel lüks yatlarda da deri, çeşitli alanlarda döşeme ve kaplama olarak kullanılmaktadır. Bu durum, söz konusu araçların daha zarif, değeri yüksek ve lüks olmasına da olanak sağlamaktadır.

Otomobillerde deri döşemeler başta koltuklar olmak üzere torpido, iç kapı, direksiyon ve tavan olarak tercih edilmektedir. Yine tekne ve guletlerde de turistlerin konakladığı kamaralarda, kaptan köşkünde, güvertede bulunan oturma ve dinlenme alanlarında da deri döşemeler kendisini göstermektedir. Uçaklarda ise deri döşemeler genellikle yolcu koltuklarında karşımıza çıkmaktadır. Zarafet göstergesi ile beraber yolcuların daha rahat ve keyifli yolculuk etmeleri için deri döşemeler tercih edilmektedir.

TERCİH EDİLME NEDENİ

Deri döşeme ve koltukların lüks araç sahipleri ve üreticileri tarafından tercih edilme nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Deri koltuklar kumaş koltuklara göre çok daha şık ve gösterişli dururlar. Özellikle prestijine düşkün olan kişiler genellikle araçlarında deri koltukları tercih ederler.
  • Birçok kaliteli otomobil firması da araçlarında deri koltuk tercih etmektedirler.
  • Deri koltuklar, kumaş koltuklara nazaran daha yumuşaktırlar.
  • Deri koltuklara oturulduğuna koltuğun sünger miktarına göre koltuğun içine gömülüyormuş hissi verir. Yumuşak oldukları için de sürücülere rahat bir sürüş olanağı tanır.
  • Aynı zamanda deri koltukların kumaş koltuklara göre avantajlı olduğu yönlerinden bir tanesi de çok fazla kir tutmamasıdır.

 

 

derivesen Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir