DEKORASYONDA DERİ MODASI

Geçmiş yıllarda zenginliğin, lüksün ve şatafatın bir sembolü olarak görülen deri, ağırlıklı olarak toplumun daha üst tabakası tarafından, dekorasyon alanında ofis ve işyerlerinde tercih edilen bir malzemeydi. Ancak zaman içerisinde dericilik alanında yaşanan gelişim, insanların deriye hayatlarında daha fazla yer vermeye başlaması, derinin daha yaygın olarak toplum içerisinde hem farklı mekânlarda hem de farklı kesimlerce de kullanılan bir materyale dönüştürmüştür.  Özellikle de ev dekorasyonlarında derinin sıkça karşımıza çıkması, derinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasını, göz ve zevk aşinalığının yayılmasına da vesile olmuştur. Bugün gelinen noktada, deri döşemeleri, deri mobilyaları, deri halı ve postları, deri tabloları çok daha yaygın şekilde yaşam alanlarında görmekteyiz. 

Kalitesi, kullanışlı bir malzeme olması, asil ve zarif bir görüntü sunması, mekânları daha zengin ve şık göstermesi, dayanıklı ve uzun ömürlü olması gibi nedenlerden ötürü deri; giyim modasında olduğu gibi ev ve diğer mekân dekorasyonlarında da oldukça iyi bir yere konumlanmıştır. Deri koltuk ve kanepeler, deri sehpalar, sandalyeler derken artık deri aydınlatmalar, deri kabartmalar, deri süslemeler de yaygın olarak dekorasyonda kullanılmaya başladı. Asil görüntüsünden ve renklerle sağladığı muhteşem uyumundan dolayı, çok daha zarif, sınırların ötesinde ve elegan olarak kolayca yorumlanabilen deri eşyalar, içerisinde bulunduğu ortamın havasını da, rahatlatıcı ve huzur verici özelliği ile etkisi altına alıyor. Özellikle beyaz deri bir oturma grubu, mekanınızın çok daha geniş, ferah ve aydınlık göstermede ne derece yetenekliyse, deri duvar rafları ya da deri ile kaplanmış tek bir kanepe ile küçük odanızı daha kendinden emin ve sağlam bir forma kavuşturabilirsiniz.

Dekorasyonda deri modası her dönem ahşap ile sergilediği asil birlikteliği yeni sezonda da bizlere yaşatacak. Geçmiş yıllarda daha pastel tonların hâkim olduğu deri materyallerin yeni sezonda daha cesur renklere davetiye çıkardığını görüyoruz. Özellikle de zıt renklerin birbirini çekici etkisine kendisini bırakan derinin, cam, mermer ve granit gibi yüzeylerle çok daha fazla etkileşimde olacağı bir sezon bizleri bekliyor. Sadece oturma odalarında değil yatak odalarında, çocuk odalarında, mutfakta ve hatta banyoda bile deri malzemelerin kendine daha fazla yer bulacağı 2019 ev dekorasyonunda doğal deri halı ve postların da fazlasıyla mekânlarımızı saracağını söyleyebiliriz.

derivesen Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir